AYVALIK

image description


Ayvalık; Ege'nin pırıl pırıl denizini uçsuz bucaksız kumsallarıyla kucaklayan, tarihi ve doğasıyla tadına doyamayacağınız bir Batı Anadolu şehridir. Denizin üzerine serpilmiş gibi duran adalar, altında benzersiz mercan resifleri ve yeşille bütünleşmiş koylarıyla bir doğa harikası Kuzey Ege'nin incisidir.

Türkiye'nin en büyük Milli Tabiat Parklarından biri Ayvalık'tadır. Zeytin ve çam ormanlarının denizle kucaklaştığı, iç içe geçmiş birbirinden güzel koyları, çevresini sarmalayan irili ufaklı 24 adası, adeta bir açık hava müzesini andıran 1850 civarında tescilli sivil ve dini mimarisiyle eşsiz kültürel ve tarihi dokusu ve büyüleyici denizaltı dünyasıyla keşfedilmeyi bekleyen bir turizm cennetidir.

Ayvalık, deniz- güneş turizminin yanında kültür turizmi, su sporları turizmi, gastronomi kültürü ile her zevke uygun tatil olanağını bir arada sunar.

Ayvalık'ın eşsiz koylarını günübirlik tekne turlarıyla keşfedebilirsiniz. Sarımsaklı ve Altınova plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, gün batımını en güzel haliyle Şeytan Sofrası'nda yaşayabilirsiniz. Sualtı tutkunları 12 ay boyunca dalış yapabilir ve deniz altındaki kırmızı mercanları, deniztavşanlarını ve daha birçok zenginlikleri görebilirsiniz. Yelken, sörf ve kite sörf için uygun bir denize ve rüzgâra sahip olan Ayvalık, her yaş ve derecedeki yelken ve sörfçüler için bir cazibe noktasıdır.

Ayvalık'tan günübirlik Kaz Dağları ve Kozak Yaylası'na çıkabilir, Güre'de termal sulara girebilir, Bergama, Truva ve Çanakkale Şehitliklerini dolaşabilir veya bir saatlik bir feribot yolculuğu ile Midilli'ye (Yunanistan) geçebilirsiniz.

Tatil anlayışınız ne olursa olsun Ayvalık, tüm misafirperverliği ile sizleri karşılar ve her isteğinize cevap verir. Tek yapmanız gereken fotoğraf makinenizi alıp yola koyulmaktır!

Günlük Aktiviteler
Kum-Deniz-Güneş Seansları; İster Çamlık yolunda Capri ve Paşalimanı plajlarında, isterseniz Sarımsaklı veya Patrica plajlarında güneşlenebilir, Kuzey Ege'nin serin sularında yüzebilirsiniz.
Günübirlik Turlar; Günübirlik tekne turları ile 24 ada ve Cunda'yı denizden dolaşabilir veya dalış okullarında profesyonel dalgıçlarla Ayvalık'a özgü kırmızı mercanlara dalabilirsiniz.
Gastronomi; İster otelimizde, isterseniz Ayvalık ve Cunda'da yerel lezzetleri, deniz ürünlerini ve ot çeşitlerini tadabilir damağınızı şımartabilirsiniz.
Foto Safari; Ayvalık ve Cunda'da neo klasik döneme ait tescilli eski evler, kiliseler, manastırlar ve camiler arasında foto safari yapabilir, tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.
Doğa Yürüyüşleri; İster Kozak Yaylasında, isterseniz Ayvalık Adaları Tabiat Parkında çam ve zeytin kokuları arasında yürüyüş yapabilir, temiz ve bol oksijenle günü tamamlayabilirsiniz.
Gün Batımı ve Şeytan Sofrası; Gün batımında mutlaka Şeytan Sofrasına çıkın ve gün batımını seyrederken çayınızı yudumlayın.
Cunda'da Muhteşem Manzara; Sevim-Necdet Kent Kütüphanesinde kahvenizi yudumlarken Cunda'yı muhteşem bir noktadan seyredin ve fotoğraflayın?
Olası Mesafeler
- Otelden Günübirlik Tekne Turları İskelesi 700 m, Dalış Okulları İskelesi 710 m,
- Otelden Saatli Cami 290 m, Taksiyarhis Anıt Müzesi 500 m, Ayvalık Ayazması 950 m,
- Otelden Capri Plajı 2 km, Paşalimanı Plajı 3 km, Sarımsaklı Plajları 6 km, Cunda merkez 6 km, Patrica Plajları 9 km
- Otelden Dikili 39 km, Bergama (Bergamon Krallığı-UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde) 62 km
- Otelden Kozak Yaylası 8 km, Ayvalık Otogarı 2 km, Edremit Kocaseyit Havaalanı 37 km
- Otelden Güre Kaplıca Otelleri 60 km, Assos Behramkale 102 km, Troya Antik Kenti (UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde) 191 km ve Çanakkale Şehitlikler 196 km