BİNAMIZ

Yazılı kayıtlara göre 1910 yılında inşa edilmiş olan binamız, rivayete göre dönemin üst düzey bir Rum bürokratı tarafından kızları için yaptırılmıştır.

Zemin ve birinci katın 80 cm kalınlığındaki taş duvarları ile ikinci katın Bağdadi duvarları (iç ve dış cepheden, 3 cm eninde ahşap çıtaların yerden tavana kadar çakılıp arada 15-20 cm boşluk bırakılarak üstüne yanmış kireç, saman ve yumurta akıyla yapılan harcın sıvanması) sayesinde oluşan doğal hava akımı, yazları serin kışları ılık bir ortam sağlayarak binanın iklimlendirmesini oluştururken binada kaliteli uyku konforunu da sunmaktadır.

En ince detayına kadar otantik haline sadık kalarak restore edip hizmete sunduğumuz binamız, tarih yolculuğunda günümüze kadar gelebilen Ayvalık Evlerinin en iyi örneklerinden, hatta dikkat çeken ?testere dişi? cumbalarıyla belki de en iyisidir.

İkiz binalarımızın birinin duvarlarını süsleyen tamamen kök boyadan yapılmış ?mermer desen? olarak ifade edilen bezemeler, yıllar itibariyle maalesef yer yer zedelenmiş de olsa, tarafımızdan orijinal halleriyle bırakılmıştır. Ayvalık?ı ziyaret eden farklı üniversitelerin mimarlık ve restorasyon bölümü öğrenci ve akademisyenleri tarafından gezilen ve hazırlanan çalışmalara örnek olarak sunulan binamız, geçmişten bugüne taşınabilmiş mimari özellikli binadır.

OTELİMİZ

Otelimizde toplam 10 oda, kahvaltı salonu, bahçe ve yönetim odası bulunmaktadır.

Her bir oda, Ayvalık?ta 100 yıl önce kullanılan, eski yıkık bina duvarlarının incelenmesi sonucu bulduğumuz kök boya renklerinin günümüz teknolojisi kullanılarak elde edilen birebir aynı tonlarıyla boyanmıştır.

Tüm odalarımızdaki banyo ve tuvaletler, binanın mimari özelliği gereği hiçbir düzeltme yapılmadan duvar ve zemin eğimlerine göre yerleştirilmiştir.

Odalarımız taş ve bağdadinin sayesinde doğal iklimlendirmeye sahip olup gerekli durumlarda tepe vantilatörleriyle hava dolaşımı desteklenmektedir.

Odalarımızın birinde kuyu, bir diğerinde ise şömine mevcuttur.

Otelimizin oda ve bahçesinde bulunan kuyular herhangi bir su kesintisinde otomatik olarak devreye girmektedir.

Oda-kahvaltı olarak servis veren otelimiz isteğe göre akşam yemeği çıkarabilecek teknik donanıma ve şefe sahiptir.

Kahvaltımız, klasik Ayvalık kahvaltısının en zengin yöresel ve organik çeşitleriyle hazırlanmaktadır. Mevsimine göre Ayvalık?ın meşhur otlarıyla zenginleşen kahvaltı sofralarımız doyumsuz lezzetlerin yanında siz değerli misafirlerimize adeta görsel bir şölen sunmaktadır.

image description